Våra partners

Länk engagerar hela Riksteaterns organisation, från den lokala teaterföreningen över de regionala organisationerna till Riksteaterns tjänstemannaorganisation i Hallunda.

Vi arbetar i nära partnersamarbete med många av Riksteaterns konsulenter i de regioner där Länk-festivaler kommer att hållas. Konsulenterna har den nödvändiga relationen till länsteatrar och till personer och kulturpolitiska aktörer i omgivningen som kan underlätta festivalplanering och reducera kostnader för resor, mat och logi som de deltagande grupper i nuläget får bära.

En annan viktig partner är ATR, Amatörteaterns Riksförbund, en samlingsorganisation för amatörteatrar i hela Sverige. ATR har ett av Sveriges största manusbibliotek och förhandlar spelrättigheter för amatörteaterproduktioner i hela landet.

Lokala och regionala kontaktpersoner i LÄNK

LÄNKFESTIVAL: LULEÅ (Norrbottensteatern/Ungscen Norr)
Christine Hemdal christine@ungscennorr.se  070 380 56 88
Norrbottensteater:  Hans Eriksson, hans.eriksson@nll.se
Teaterkonsulent i Norrbotten: Åsa Lundmark, asa.lundmark@riksteatern.se
Teaterkonsulent i Västerbotten: Ingrid Holmberg ingrid.holmberg@riksteatern.se

LÄNKFESTIVAL: GÄVLE (Folkteatern i Gävleborg)
kontakt person: Anna Thelin  anna.thelin@folkteaterngavleborg.se 073-035 91 64
Teaterkonsulent Gävle – Agneta Svens

LÄNKFESTIVAL: FALUN (Dalateatern)
Kontakt person: Lena Kjellander, lena.kjellander@dalateatern.se
Riksteatern Dalarna: Janna Nolgård, janna.nolgard@ltdalarna.se tel. 070-658 44 85

LÄNKFESTIVAL: ÖREBRO (Örebro Länsteater)
Agneta Bertilson,  agneta.bertilson@lansteatern.se 070 671 84 19
Teaterkonsulent:

LÄNKFESTIVAL TROLLHÄTTAN (N3 Kulturhus)
Daniel Andersson daniel.anderson@trollhattan.se 073 051 23 88

LÄNKFESTIVAL: BORÅS (Borås Stadsteater)
Hanna Waldén hanna.walden@boras.se 073 432 72 64

LÄNKFESTIVAL:STOCKHOLM (Friscen – Kulturhuset/Stadsteatern)
kontakt: Fredrika Rembe fredrika.rembe@stadsteatern.stockholm.se 073 973 02 93

LÄNKFESTIVAL: VÄXJÖ  (Regionteatern Blekinge/Kronoberg)
Kontakt person:  Andreas Dahl  andreas.dahl@regionteatern.se
Teaterkonsulent Kronoberg: Malin Nilsson malin.nilsson@riksteatern.se
Teaterkonsulent Blekinge: Ingela Gånedahl ingela.ganedahl@riksteatern.se

LÄNKFESTIVAL: VARBERG (Teater Halland)
Maria Andrén maria.andren@teaterhalland.se 0340 54 22 92

LÄNKFESTIVAL: HELSINGBORG (Dunkers kulturhus)
kontakt person: Petra Bergström petra.bergstrom@riksteatern.se

LÄNK kontoret – Riksteatern
Edward Buffalo Bromberg: edward.bromberg@riksteatern.se

ATR

Amatörteaterns Riksförbund | Mats Wenlöf mats@atr.nu
ATR UNG – Johanna Ström atrungse@gmail.com